September 17-19, 2014Ferrara Exhibition Centre

17 September - Wednesday: Castello Estense / Sala degli Stemmi - Via Largo Castello, 1
18 September - Thursday: Ferrara Fiere Congressi / Via della Fiera, 11
19 September - Friday: Ferrara Fiere Congressi / Via della Fiera, 11

17 September - Wednesday
Castello Estense / Sala degli Stemmi - Via Largo Castello, 1

INTRODUCTION
Claudio Albano, Reconnet-SuRF Italy / CH2MHILL, (Italy) Silvia Paparella, Reconnet-SuRF Italy / Fiere Ferrara, (Italy)

2.00 pm
OPENING WITH GREETINGS FROM AUTHORITIES Tiziano Tagliani - Ferrara Mayor, Laura D’Aprile - Italian Ministry of Environment

2.40 pm - Theme 1 CONCEPTUAL FRAMING
169 - ”Urban Land Management 2064 – sustainable brownfield reuse matters” C. Paul Natanail (University of Nottingham & FP7_HOMBRE), Hans Van Duijne (Deltares & FP7_HOMBRE Maaike Blauw Deltares & FP7_HOMBRE), Katja Wendler (Dechema & FP7_HOMBRE)
Download the presentation

3.00 pm - Theme 1 CONCEPTUAL FRAMING
151 - “Implementing Sustainable Remediation – Evolution of Policy Frameworks towards a Fourth Generation of Legislation” Gernot Doberl (Environment Agency Austria), Dietmar Muller-Grabherr (Environment Agency Austria)
Download the presentation

3.20 pm - Theme 1 CONCEPTUAL FRAMING
146 - “A Review of the Legislative and Regulatory Basis for Sustainable Remediation in the European Union and United Kingdom” Steven Tan (URS Infrastructure & Environment UK Ltd), Rick Parkman (URS Infrastructure & Environment UK Ltd), Richard Bewley (URS Infrastructure & Environment UK Ltd), Paul Bardos (r3 Environmental Technology Ltd)
Download the presentation

3.40 pm - Theme 1 CONCEPTUAL FRAMING
184 - ” How ‘sustainable’ is Sustainable Remediation?” Reanne Ridsdale Debora (University of Saskatchewan, Saskatoon, Canada)
Download the presentation

4.00 pm - Theme 1 CONCEPTUAL FRAMING
152 - “Flanders integrates sustainable soil remediation into other policies” Griet Van Gestel (OVAM), Tim Caers (OVAM), Ellen Luyten (OVAM), Johan Ceenaeme (OVAM)
Download the presentation

4.20 pm - Theme 1 CONCEPTUAL FRAMING
139 - “Efficiency Gains through use of Combined Remedies – principles and examples” Jeremy Birnstingl (Regenesis Ltd), Alberto Leombruni (Regenesis Ltd)

4.50 pm - Theme 1 CONCEPTUAL FRAMING - Focus on International SuRF
187 - “The role of risk assessment in sustainable remediation a UK perspective” Alan Thomas (ERM), Jane Oakeshott (ERM)
Download the presentation

5.10 pm - Theme 1 CONCEPTUAL FRAMING - Focus on International SuRF
132 - “Sustainable Remediation Progress in Taiwan: Framework, Tools and Case Studies” Colin S. Chen (National Kaohsiung Normal University), Hao- Chun Hung (Soil and Groundwater Remediation Fund Management Board, Environmental Protection Administration), Bing-Nan Wang (SINOTECH Environmental Technology Ltd), Tsai-Wen Chiangthomas
Download the presentation

5.30 pm - Theme 1 CONCEPTUAL FRAMING - Focus on International SuRF
123 - “Achievements and Future of the Organization” Amanda McNally (SURF/AECOM), Dave Woodward (AECOM SURF US)
Download the presentation

5.50 pm - Theme 1 CONCEPTUAL FRAMING - Focus on International SuRF
177 - “Launching Sustainable Remediation Forum at Italian National level - opportunities and challenges” Claudio Albano (CH2MHILL), Alessandro Battaglia (ERM), Camila Guzman (Golder Associates), Jean Pierre Davit (Golder Associates)
Download the presentation

6.10 - 6.40 pm - CHAIRPERSON: Nicola Harries, CL:AIRE (Contaminated Land: Applications in Real Environments, UK)
International SuRF Panel Round Table
Download the presentation


back to top

back to "Final Conference Documentation"


18 September - Thursday
Ferrara Fiere Congressi - Via della Fiera, 11

PARALLEL SESSION 1 - THURSDAY MORNING - WATER ROOM

9.00 am - CHAIRPERSON: Carlos Pachon, US EPA (Office of Superfund Remediation and Tech. Innovation, USA)
WORKSHOP: “Implementing Remedies with a Lower Environmental Footprint: Recent Developments”

11.20 am - Theme 3 “GREENING” REMEDIATION
116 - ”A multi-criteria method for assessing the sustainability of remediation alternatives” Gitte Lemming (Technical University of Denmark), Morten Bondgaard (Central Denmark Region), Philip J. Binning (Technical University of Denmark), Kasper Rüegg (Central Denmark Region)

11.40 am - Theme 3 “GREENING” REMEDIATION
115 - “Using innovative geotextile structures and vegetation as an in-situ technique to bioremediate heavy metal contaminated sediments in the Wormerand Jisperwater area, The Netherlands“ Chiel Lauwerijssen (Tauw Group), Paul Stook (Tauw Group), Gustav Egbring (Tauw Group)

12.00 am - Theme 3 “GREENING” REMEDIATION
143 - “Sustainability Helps Tip the Balance for Selecting Novel Technologies: A Case Study Selecting STAR for a Coal Tar DNAPL Site” Gavin Grant (Savron), David Major (Savron), Grant Scholes (Savron), Matt Vanderkooy (Geosyntec Consultants)
Download the presentation

12.20 am - Theme 3 “GREENING” REMEDIATION
108 - “Greening remediation eco-efficient technologies and opportunities from synergy” Paul Bardos (University of Brighton, r3 Environmental Technology Ltd), Andy Cundy (University of Brighton), Kene Onwubuya (University of Brighton) and others
Download the presentation

12.40 am - Theme 3 “GREENING” REMEDIATION
157 - ”Assessment of sustainable sulfur remediation and reuse at remote location”
Alberto Cazzaniga (Golder Associates S.r.l.), Jean Pierre Davit (Golder
Associates S.r.l.)
Download the presentation

1.00 - 1.20 pm - Theme 3 “GREENING” REMEDIATION
114 - “The natural catch” Tobias Praamstra (Tauw BV)
Download the presentation


PARALLEL SESSION 2 - THURSDAY MORNING - AIR ROOM

9.00 am - CHAIRPERSON:Paul Bardos, r3 environmental technology ltd / University of Brighton (UK)
WORKSHOP: “The World Café Nanoremediation: hope or fear from the Sustainability Perspective?”
Download the presentation

11.20 am - CHAIRPERSON: Barbara Maco, Wactor & Wick LPP (USA)
WORKSHOP: “Sustainable remediation and Redevelopement Case Studies State of the art”
Download the presentation
Dowload the workshop overview


PARALLEL SESSION 1 - THURSDAY AFTERNOON - WATER ROOM

2.00 pm - Theme 3 “GREENING” REMEDIATION
106 - “Co-Composting of Hydrocarbons Impacted Soil” Eric Bergeron (Golder Associated Ltd )

2.20 pm - Theme 3 “GREENING” REMEDIATION
109 - ”The sustainability evaluation of an innovative technique of S/S evaluated through comparative LCA” Petra Scanferla (Consorzio Venezia Ricerche), Roberto Pellay (Mapintec)
Download the presentation

2.40 pm - Theme 3 “GREENING” REMEDIATION
161 - ”Development of a national tool for assessing the environemental footprint of cleanup technologies in the framework of the green remediation approach” Andrea Forni (Libero professionista), Flavia Polli (Università degli Studi di Roma “Tor Vergata”), Roberto Riberti (ARPA Emilia Romagna), Marco Falconi (ISPRA)
Download the presentation

3.00 pm - Theme 3 “GREENING” REMEDIATION
129 - “Integrating Sustainable In-Situ Thermal and Biological Treatment” James Baldok (ERM) Alan Thomas (ERM), Simon Tillotson (ERM), Jay Dablow (ERM)
Download the presentation

3.20 pm - Theme 3 “GREENING” REMEDIATION
140 - “Tools, tips and tricks of the trade for more sustainable soil use“ Claire Dickinson (AECOM), Hilary Allen (AECOM), David Ridout (AECOM)
Download the presentation

3.40 pm - Theme 3 “GREENING” REMEDIATION
155 - ”Fusina Treatment Wetland - From Remediation to Sustainable Water Management” Claudio Albano (CH2MHILL), Jim Bays (CH2MHILL), Oliviero Trebbi (SIFA), Paolo Zanocco (Studio Altieri S.p.A)
Download the presentation

4.00 pm - Theme 3 “GREENING” REMEDIATION
178 - “Sustainable Integrated Dismantling, Remediation and Redevelopment of an Industrial site in Brazil” Paola Barreto (DuPont), Olivier Maurer (CH2MHILL), Laís Trento (DuPont), Paloma Carvalho (DuPont)
Download the presentation

4.40 pm - Theme 4 CASE STUDIES
166 - ”Technology trains in the framework of the holistic management of brownfield regeneration” Renato Baciocchi (Università degli Studi di Roma Tor Vergata), Oriana Capobianco (Università degli Studi di Roma “Tor Vergata”), Giulia Costa (Università degli Studi di Roma “Tor Vergata”), Martijn Smit (Wageningen University)
Download the presentation

5.00 pm - Theme 4 CASE STUDIES
126 - “Apply Green Remediation principles in a soil remediation project - Case study from Kuwait “ Bedanga Bordoloi (TERI Etali Sarmah)

5.20 pm - Theme 4 CASE STUDIES
112 - “Economic value of sustainable soil management, policy based (national) case study for the Netherlands” Mark in ‘t Veld (Tauw bv)
Download the presentation

5.40 pm - Theme 4 CASE STUDIES
154 - ”Development Corporation Queen Elizabeth Olympic Park, Inception to Legacy” Steve Davies (London Legacy)

6.00 - 6.20 pm - Theme 4 CASE STUDIES
133 - “Eco-efficient risk management of a creosote contaminated site” Pirjo Tuomi (Golder Associates), Oy Hannu Hautakangas (Golder Associates Oy, Antti Kari (Senate Properties), Heikki Laakso (Golder Associates Oy)
Download the presentation


PARALLEL SESSION 2 - THURSDAY AFTERNOON - AIR ROOM

2.00 pm - Theme 2 TOOLS, METRICS AND INDICATORS
165 - “Government of Canada’s Sustainability Decision Support Tool (SDST) for Site Remediation” Robert Noel de Tilly (Golder Associates), Sébastien Yelle (Travaux Publics et Services Gouvernementaux Canada (TPSGC))
Download the presentation

2.20 pm - Theme 2 TOOLS, METRICS AND INDICATORS
149 - ”Sustainability Appraisal Methods: importance of input data consistency and reliability and monitoring during execution” Claudio Albano (CH2MHILL), BiancaMaria Cazzaniga (CH2MHILL)
Download the presentation

2.40 pm - Theme 2 TOOLS, METRICS AND INDICATORS
183 - ”Remediation of gasoline service stations: sustainability assessment of Excavation and Disposal, Multi phase-extraction, Bioventing and Soil Vapor Extraction” Ambrosini Paolo (SAIPEM), Lanari C., Patata L, Crimi G. , Ragni P., Schillaci P. (SAIPEM, RISAMB department, ECOAP department)
Download the presentation

3.00 pm - Theme 2 TOOLS, METRICS AND INDICATORS
127 - “The search for a sustainable remediation methodology in Australia and New Zealand” John Hunt (Thiess Services), Garry Smith (SuRF ANZ (Chairman) and Geosyntec)
Download the presentation

3.20 pm - Theme 2 TOOLS, METRICS AND INDICATORS
176 - “SCORE: Sustainable Choice Of REmediation at Contaminated Sites” Lars Rosen (Chalmers University of Technology), Pär-Erik Back (Swedish Geotechnical Institute), Tore Söderqvist (Enveco Environmental Economics Consultancy), Jenny Norrman Chalmers (University of Technology)
Download the presentation

3.40 pm - Theme 2 TOOLS, METRICS AND INDICATORS
167 - “Comparative Analysis of Environmental Impacts Utilizing SimaPro and SiteWise – LCA of Four Remediation Scenarios” Alessandro Battaglia (ERM Italia), Giorgio Bianchi (Syndial), Fabio Iraldo (Università Bocconi), Carla Corlatti (ERM Italia)
Download the presentation

4.00 pm - Theme 2 TOOLS, METRICS AND INDICATORS
134 - “Sustainability Appraisal of Revegetation Options for Mine Remediation in Northern Canada” Elizaveta Petelina (Saskatchewan Research Council), David Sanscartier (Saskatchewan Research Council), Susan MacWilliam (Saskatchewan Research Council), Reanne Ridsdale (University of Saskatchewan)

4.30 pm - Theme 2 TOOLS, METRICS AND INDICATORS
124 - ”Development and Application of GSRx: a Green and Sustainable Remediation Best Management Practices Program and Tool” Amanda McNally (AECOM), Scott McDonough (AECOM), Dave Woodward (AECOM)
Download the presentation

4.50 pm - Theme 2 TOOLS, METRICS AND INDICATORS
113 - “Use of social and economic indicators for the selection of sustainable site remediation options” Valérie Cappuyus (KU Leuven Glenn), Van Passen (KU Leuven)
Download the presentation

5.10 pm - Theme 2 TOOLS, METRICS AND INDICATORS
168 - “Sustainability assessment between remediation alternatives of an industrial site” Giorgio Bianchi (Syndial SpA), Luciano Zaninetta (Syndial SpA)
Download the presentation

5.30 pm - Theme 2 TOOLS, METRICS AND INDICATORS
141 - ”Comparison of Four Environmental Footprint Assessment Tools: Can You Have Confidence in the Results?” Paul Favara (CH2M HILL)
Download the presentation

5.50 pm - Theme 2 TOOLS, METRICS AND INDICATORS
145 - “The risks for workers during remediation as an element of sustainability” Elisabetta Bemporad (INAIL (Ricerca)), Simona Berardi (INAIL (Ricerca)), Emma Incocciati (INAIL (CONTARP))
Download the presentation

6.10 pm - Theme 2 TOOLS, METRICS AND INDICATORS
179 - ” Use of SuRF-UK Indicators to Evaluate Remediation Alternatives for a Chlorinated Solvent Plume in Northern Ireland” Jim Day (CH2M HILL), Paul Favara (CH2M HILL)
Download the presentation

6.30 - 6.50 pm - Theme 2 TOOLS, METRICS AND INDICATORS
189 - “Geostatistical study supporting cost-effective remediation of a site with historical lead impact” Maarten Cuypers (Environmental Resources Management), Annelies Jacobs (Environmental Resources Management), Perrine Martin (Environmental Resources Management), Nicolas Jeannee (Geovariances)


back to top

back to "Final Conference Documentation"


19 September - Friday
Ferrara Fiere Congressi - Via della Fiera, 11

WATER ROOM

9.00 am - Theme 4 CASE STUDIES
101 - “The Present State of Contaminated Sites in Taiwan and Their Potential Benefits of Redevelopment” Wan-Ying Tsai, Yu-Jen Chung, Ying-Shin Chen (Sinotech Engineering Consultants Inc.), Hung-Teh Tsai (Soil and Groundwater Pollution Remediation Fund Management Board, Environmental Protection Administration, R.O.C.)
Download the presentation

9.20 am - Theme 4 CASE STUDIES
162 - ”Remediating former chemical manufacturing sites” Louis Pang, Chris Taylor-King (Celtic Technologies Ltd), Peter Fitch (RAMBOLL)
Download the presentation

9.40 am - Theme 4 CASE STUDIES
171 - “Quantification of the environmental footprint of two alternative approaches for the wastewater treatment by applying LCA: revamping of an existing plant and construction of a new plant” Erika Germiniani (AECOM Italy), Luca Zampori (Politecnico di Milano), Giovanni Dotelli (Politecnico di Milano), Giorgio Bianchi (Syndial)
Download the presentation

10.00 am - Theme 4 CASE STUDIES
138 - “Embedding Sustainability at National Grid” Matthew Pearce (National Grid)
Download the presentation

10.40 am - Theme 4 CASE STUDIES
130 - ” Sustainable Gas Powered In-situ Thermal Desorption to Remediate PCBs in Low Permeability Soils at a facility in Spain” James Baldok (ERM), Maria Mantecon (ERM) Almudena Villanueva (ERM), Jay Dablow (ERM)
Download the presentation

11.20 am - Theme 4 CASE STUDIES
125 - ”Use of spent mushroom substrate (Agaricus bisporus) in bioremediation of historically contaminated soil: impact on microbial community and PAH removal” Carlos Garcìa Delgado (Department of Agricultural Chemistry and Food Sciences, University Autónoma of Madrid), Alessandro D’Annibale (Department for Innovation in Biological, Agro-Food and Forest systems (DIBAF), University of Tuscia), Maurizio Petruccioli (Department for Innovation in Biological, Agro-Food and Forest systems (DIBAF), University of Tuscia, Viterbo), Enrique Eymar (Department of Agricultural Chemistry and Food Sciences, University Autónoma of Madrid)
Download the presentation

11.40 am - Theme 4 CASE STUDIES
144 - “Full-scale Design and Implementation of the STAR Technology at a Coal Tar-Impacted Site.” Gavin Grant (Savron), David Major (Savron), Grant Scholes (Savron), Len deVlaming (Geosyntec Consultants)
Download the presentation

12.00 am - Theme 4 CASE STUDIES
158 - ”Sustainable remediation assessment of boron impacted groundwater” Angela Giudice (Golder Associates S.r.l.), Anna De Fina (Golder Associates S.r.l.), Pierpaolo Curatolo (Golder Associates S.r.l.), Jean Pierre Davit (Golder Associates S.r.l.)
Download the presentation

12.20 am -Theme 4 CASE STUDIES
181 - “Miscanthus giganteus: a promissing perennial grass for a sustainable phytomanagement of contaminated sites in Northern France” Bertrand Pourrut (LGCgE - Groupe ISA - University of Lille), Florien Nsanganwimana( LGCgE - Groupe ISA - University of Lille), Christophe Waterlot (LGCgE - Groupe ISA - University of Lille), Francis Douay (LGCgE - Groupe ISA - University of Lille)

12.40 am - CHAIRPERSON: Renato Baciocchi, RECONnet / University of Rome Tor Vergata (Italy)
BEST POSTER PRESENTATION

2.00 pm - Theme 5 STAKEHOLDER INVOLVEMENT
131- “Sustainable Coal Mine Reclamation Project, Vila Funil, Sideropolis, Santa Catarina State, Brazil” Olivier Maurer (CH2MHILL), Sander Eskes (Companhia Siderúrgica Nacional), James Polz (Companhia Siderúrgica Nacional), Robert Kleinmann (CH2MHILL
Download the presentation

2.20 pm - Theme 5 STAKEHOLDER INVOLVEMENT
172 - ”Timbre Information System for Brownfield Regeneration: the result of a participative approach” Erika Rizzo (University Ca’ Foscari Venice), Lisa Pizzol (University Ca’ Foscari Venice), Elisa Giubilato (University Ca’ Foscari Venice), Andrea Critto (University Ca’ Foscari Venice), Antonio Marcomini (University Ca’ Foscari Venice)
Download the presentation

2.40 pm - Theme 5 STAKEHOLDER INVOLVEMENT
122 - ”Lessons Learned in GSR Program Development” Amanda McNally (AECOM), Dave Woodward (AECOM)
Download the presentation

3.00 pm - Theme 5 STAKEHOLDER INVOLVEMENT
160 - “Comparison and benchmarking of stakeholder engagement approaches: Environmental Site Impact Assessment (ESIA) vs Sustainable Remediation (SR) projects, from case studies” Alberto Sambartolomè (ERM Italia SpA), Andrea Iosia (ERM Italia SpA)
Download the presentation

3.20 - 4.20 pm - CHAIRPERSONS: Andrea Barbanti, Reconnet-SuRF Italy / InTeA, Italy Claudio Albano, Reconnet-SuRF Italy / CH2MHILL, Italy
ROUND TABLE AND BEST ORAL PRESENTATION

Download the presentation


back to top

back to "Final Conference Documentation"

 




Organized by:

 



Via della Fiera, 11 - 44124 Ferrara - Italy Tel. +39 0532 900713 - Fax +39 0532 976997
Società soggetta ad attività di direzione e coordinamento da parte di Bologna Fiere S.p.A.
Cap. Soc. Euro 156.000 interamente versato C.F. - P.IVA e Reg. Imp. 01350170385 REA 150140

Cookie Policy